Vyplatí se koupit záblesková světla?

By | 13. 8. 2019
Ať už se fotografování věnujete profesionálně, nebo ho máte jen  jako komíček a chcete, aby vaše práce byla na úrovni, tak už se dnes bez zábleskových světel obejdete jen velice zřídka.
V exteriéru je alespoň slunce (ovšem ani to bohužel nemusí být vždy dostatečně silné a v takovém postavení, jak bychom potřebovali), ale v ateliérech, či jiných interiérech už to většinou bývá se světlem citelně horčí. Můžeme si sice vypomoci, zvýšením ISO, prodloužením expozičního času, nebo snížením slonového čísla. Nicméně všechny tyto metody nás mohou velice limitovat a výsledná fotografie pak zřídkakdy vyjde tak, jak jsme zamýšleli = tudy cesta zpravidla nevede.

záblesková světla

Je lepší zábleskové světlo, nebo systémový blesk?

Dalším řešením by mohl být například systémový blesk, ale pokud je nasazený na fotoaparátu, hodí se spíše jen pro fotografování snímků reportážního typu. Pokud potřebujeme, aby světlo z externího blesku vypadalo kresebně a bylo příjemné pro komponovanou portrétní, či figurální fotografii, tak je potřeba systémové blesky opatřit radiovým odpalovačem, nasadit na stativ mimo tělo fotoaparátu a přidat speciální softbox pro systémové blesky, který změkčí jeho příliš tvrdé světlo, které je pro fotografování portrétů nevhodné.
Nicméně je potřeba říci, že i když u systémového blesku přidáme vše výše doporučené příslušenství, stejně nikdy nedosáhneme stejných vlastností, jako nám nabízejí záblesková světla.
Studiové záblesky totiž mají velkou kruhovou výbojku, oproti bleskům na fotoaparát (které disponují pouze malou rovnou bleskovou trubičkou). Díky této velké výbojce se výkon světla rozprostře do několikanásobně větší plochy, než u systémového blesku a příslušenství (jako třeba softbox, nebo beauty dish) nasazený na světle pak správně funguje a tvaruje světlo, tak jak má. U externího blesku se bohužel díky malé výbojce světlo nerozloží rovnoměrně po celé ploše příslušenství a například uprostřed softboxu je světlo mnohem silnější (až o několik clonových čísel), zatímco směrem ke krajům softboxů je již intenzita světelného toku slabá a nedostatečná.
Pokud se na situaci podíváme po finanční stránce, tak zjistíme, že když koupíme kvalitní softbox pro systémový blesk a radiový odpalovač, tak se dostaneme minimálně na stejnou, nebo dokonce i vyšší cenu, než kdybychom si rovnou koupili nějaké menší zábleskové světlo. Sám ze zkušenosti mohu doporučit například spolehlivé a levné zábleskové světlo BASIC Pro 300 Ws od Photon Europe.

Hlavní výhody studiových blesků

Narozdíl od systémového blesku se vám nestane, že vám v nejnevhodnější moment dojdou baterie, naskočí sleep mód a také výkon bude v přepočtu na osvětlenou plochu několikanásobně vyšší.
Pokud se o studiové blesky zajímáte, tak více informací naleznete na stránkách photoneurope.cz, kde je také možnost veškerých technických konzultací a vyzkoušení techniky zdarma.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *