Jak na kartáčování dřeva

By | 3. 3. 2018

Jednou z velmi oblíbených a také velmi často používaných metod úpravy dřeva je v dnešní době drásání neboli takzvané kartáčování dřeva. Tato metoda vznikla díky čím dál větší poptávce po imitaci starého dřeva, které se těší své oblibě.

Drásáním nazýváme technologický postup, kterým se vytváří na dřevěných plochách efekt starého dřeva. Tímto postupem se zvýrazní struktura dřeva a vynikne jeho krása. Dřevo tím získá velmi působivý, rustikální vzhled. Mimo tohoto požadovaného efektu se tímto způsobem i zvýší odolnost vůči mechanickému poškození. Tato odolnost bude výrazně vyšší než u hladkých dřevěných povrchů.

Metodou drásání, či kartáčování je možné upravovat všechny dřevěné produkty – palubky, lišty rámů obrazů, trámy, dřevěné desky a ostatní. Dřevo upravené tímto způsobem můžeme poté použít například k obložení zdí, stropů, nebo k výrobě nábytku, kuchyňských linek,  podlah, venkovních staveb, jako jsou třeba pergoly a mnohé další.

Procesem drásání se odstraní měkká část dužiny. Tím vynikne daná struktura dřeva, vystoupí léta a zvýrazní se krása dřeva. Na zakázku si od odborníků můžete dle svých představ a přání nechat vydrásat povrchy jakéhokoliv dřevěného materiálu, ať už budete mít zájem o celé desky, či úzké palubky k obložení.

Tento proces není ani příliš složitý, ale může být poměrně pracný vzhledem k používání různého nářadí. Provádí se různými kartáčovacími stroji. Jemné, ruční kartáčování, používané na menší plochy (například rámečky obrázků apod.) se provádí ocelovými kartáči a trvá zpravidla déle.

Další metodou je kartáčování pomocí vrtačky, kdy používáme ocelový nebo nylonový kartáč, který se upíná do sklíčidla vrtačky.

kefovanie dreva

Výhodou strojního kartáčování je možnost volby intenzity tlaku kartáče, dále pak rychlosti posuvu a rychlosti kartáčování. Hloubka kartáčování se řídí větším či menším tlakem na kartáč.

Pokud chceme ještě více zvýraznit reliéf dřeva je možné dřevo ještě opálit a dále potom povrchově ošetřit. Tyto jednotlivé postupy můžeme i kombinovat. Opalování lze provést také několika způsoby.  Jedním z těchto způsobů je např. strukturování opalovací horkovzdušnou pistolí, plynovým hořákem či přímým plamenem letlampou.

Opalování bývá využíváno na úpravu dřeva z toho důvodu, aby vypadalo jako staré, ale hlavně také proto, aby bylo odolnější. Při tomto procesu probíhá chemická reakce a dřevo je pak pevnější a odolnější.

Při opalování jakýmkoliv výše zmíněným způsobem je nutno dodržovat bezpečnostní předpisy, to znamená – je potřeba pracovat v odvětrávané místnosti, bez snadno vznětlivých či hořlavých látek, barev a ředidel, nejlépe ve venkovním prostředí.

K drásání (kartáčování) dřeva je možno použít jakýkoliv druh dřeva nejlépe však z jehličnatých stromů, tedy borovice, smrk, modřín či jedle. Je však možno upravovat dřevo i z listnatých stromů jako je například buk, dub či jasan. Ovšem nejvhodnější pro drásání je dřevo měkké – ze smrku, borovice či modřínu, u nichž je nejvýraznější struktura.

Je možno pořídit si i plovoucí dubové podlahy, které mají drásaný povrch, ale na dekorativní zpracování je dubové dřevo velmi tvrdé.

Pokud provádíme drásání dřeva ve větším množství, je možné dřevo strukturovat a dávat mu patinu starého používaného nábytku pomocí chemických lázní. Tato technologie však není vhodná pro provozování v domácím prostředí.

Máte-li zájem dozvědět se více informací ohledně kefovanie dreva, navštivte například webové stránky:  www.kvalitny-tatranskyprofil.sk

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *