Jak funguje zábleskové světlo

By | 8. 9. 2019

Zábleskové světlo je externí světelný zdroj, které se používá při fotografování široké škály motivů, od portrétní fotografie přes fotografii produktovou až po focení sportu nebo reportáže. Záblesková světla se dají využít v interiéru i v exteriéru. Jejich použití není omezeno pouze na fotostudio vzhledem ke stoupající popularitě bateriových světel a dostatečnému výkonu, který dokáže zajistit i přesvícení poledního protislunce.

Co je to zábleskové světlo?

Abychom pochopili, jak záblesková světla fungují, musíme si je nejdřív popsat z technické stránky. V prvé řadě se záblesková světla dělí na síťová, která jsou napájena přímo ze sítě, a na bateriová, která jsou vybavena externím bateriovým zdrojem. Bateriová záblesková světla se nyní těší velké oblibě především mezi reportážními, sportovními a svatebními fotografy. Své využití najdou i v ateliéru, kde se takové fotografování dětí může stát nervózním poskakováním mezi kabely. Nejpraktičtějšími zábleskovými světly jsou ta s duálním způsobem napájení, a to jak ze sítě, tak přes li-on baterii, mezi které patří například Photon Europe HD-610 se síťovým adaptérem.

zábleskové světlo

 

Každé zábleskové světlo má ve svém základním popisu udávaný výkon ve wattsekundách (Ws). Jedná se o jednotku ekvivalentní joulu. Na trhu se obvykle pohybují světla s výkonem mezi 300 a 800Ws.

 

Každé ze zábleskových světel má výbojku, prostřednictvím které světlo vydá záblesk. Dále lze výbojka regulovat, čímž ovlivňuje sílu záblesku. Na zábleskových světlech najdeme i další žárovku, a to pilotní, kterou můžeme zapnout dle libosti a při nákupu kvalitnějších světel i regulovat. Pilotní žárovka nám po dobu fotografování pomáhá osvětlit scénu a umožňuje fotografovi vidět, kam zhruba bude dopadat světlo, kde vzniknou stíny a mimo jiné umožní fotoaparátu bezproblémově zaostřit. Samotná výbojka se zapne pouze na zlomek sekundy, během kterého není možné ostřit. Nebojte se, že by bylo světlo pilotky na výsledné fotografii vidět. Její světlo je mnohonásobně slabší, než záblesk, který vydá výbojka a nadto pilotní žárovka po dobu výboje zhasne.

Jak propojit zábleskové světlo s fotoaparátem?

Abychom ale mohli zábleskové světlo vůbec spustit (odpálit), musíme jej nejprve propojit s fotoaparátem. To se dá zařídit více způsoby. Nejjednodušší je při pořízení zábleskového světla koupit zařízení zvané odpalovač, které je opatřeno sáňkami pro umístění na fotoaparát. Zábleskové světlo se poté s odpalovačem páruje prostřednictvím kanálů a odpálí se v tu samou chvíli, po kterou probíhá expozice. Většina zábleskových světel je již vybavena vestavěným přijímačem. Co se týká starších druhů světel bez vestavěného přijímače, do těch musíme před použitím zasunout přijímač a ten spárovat s odpalovačem na fotoaparátu.

Jak nastavit fotoaparát a zábleskové světlo při focení?

Musíme mít na paměti, že když při focení používáme záblesková světla, nemůžeme si při nastavování expozice dělat tak úplně co chceme. Fotografování ovlivňuje především synchročas. Množství světla, které zábleskové světlo poskytne, udává tzv. doba hoření výbojky. Většina fotoaparátů udává synchronizační čas do 1/250, ale mnohdy je to i méně, to znamená 1/125 nic nepokazíte.

 

Pokud byste synchročas překročili a nastavili např. 1/500, zábleskové světlo by blesklo mimo expozici a na fotografii by se objevil černý pruh (což by byl stín lamely závěrky).

 

Co se týká nastavení hodnoty ISO, studiové blesky vám poskytnou dostatek světla, a proto není nutné nastavovat vysokou citlivost. Postačí nejnižší možná hodnota.

 

Clonové číslo nastavte dle požadované hloubky ostrosti. Používáme-li při focení záblesková světla, povětšinou se musíme smířit s vyššími clonovými čísly, jelikož při použití nižších, by, vzhledem k množství světla, které se nám během expozici dostane, mohla být fotografie přesvícená.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *