Aku vrtačky

By | 28. 1. 2019

Akumulátorové nářadí poskytuje výrazně vyšší flexibilitu při jeho používání v místech, kde není přístup k elektrické síti, dále také příjemný uživatelský komfort rychlého nasazení přístroje, aniž by bylo potřeba natahovat kabely a v neposlední řadě také dostatečný výkon k provádění běžných aplikací.

Akumulátorové vrtačky jsou v současnosti již celkem běžným vybavením nejen v dílnách, ale prakticky i ve všech domácnostech. Dají se využít při mnoha montážních pracích, ať už je potřeba připevnit obraz či poličku, nebo smontovat rozložený nábytek.

FMC625D2 Příklepová dvourychlostní akumulátorová vrtačka STANLEY FATMAX 18 V, 2 x 2,0 Ah, balení v kufru

Do akumulátorových vrtaček můžeme upnout kromě vrtáků i brusné kotouče, lešticí kotouče, brusná tělíska, rotační kartáče a další. Díky univerzálnosti použití a nezávislosti na připojení k elektrické síti je aku vrtačka v popředí oblíbenosti mezi kutily i řemeslníky.

K sestavení montovaného nábytku, kde jsou již předvrtané otvory a malé nábytkářské vruty není ani zapotřebí příliš výkonná akumulátorová vrtačka. V takovém případě úplně postačí běžná aku vrtačka jednorychlostní.

Trendem posledních let se stává používání akumulátorové vrtačky s dvourychlostní převodovkou i u kompaktních a lehkých aku vrtaček, a to zejména z důvodu většího rozsahu použití pro vrtání, případně leštění nebo broušení.

K běžnému vrtání do dřeva a pro šroubování vrutů v průměru do 6 milimetrů, plně postačí aku vrtačka 10,8 V. Dvourychlostní akumulátorová vrtačka nabízí navíc bezproblémově vrtat i do kovu, kde je potřeba vyšších otáček.

K vrtání otvorů do hliníku, oceli a barevných kovů s průměrem 2 až 4 milimetry je potřeba optimální otáčky přes 2000 min.-1.

K vrtání otvorů do oceli s průměrem 5 až 6 milimetrů jsou zapotřebí optimální otáčky přes 1600 min.-1  .

Z těchto údajů vyplývá, že rozsah maximálních otáček je velmi důležitým parametrem, pokud plánujete vrtat do kovu. Vysoké otáčky se využijí ale nejen při vrtání, ale také i při broušení a leštění. Spousta uživatelů tedy k vrtání do kovů využívá klasickou elektrickou vrtačku s připojením do el. Sítě a aku vrtačku používá při šroubování a vrtání do dřeva.

Akumulátorové vrtačky prošly dlouhým technologickým vývojem a v dnešní době si téměř nezadají nic s elektrickými, síťově napájenými vrtačkami.

Dnešní akumulátorové vrtačky prestižních značek jsou opatřeny výkonnými lithiovými akumulátorovými články s vysokou kapacitou a výkonnými elektromotory s nízkou spotřebou energie. Výhodou těchto lithiových baterií je stabilní charakteristika dodávaného napětí, která umožňuje konstantní výkon až do celkového vybití, eliminaci paměťového efektu, malé rozměry baterie a celkem velmi nízkou hmotnost.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *